czwartek, 16 czerwca 2011

Rodzaje sałat

Sałata zawdzięcza swój kolor  chlorofilowi, który ma działanie bakteriobójcze, przyspiesza gojenie, chroni przed zarazkami i pomaga pokonać infekcje. Sałata zawiera silne przeciwutleniacze, które chronią przed zwyrodnieniem plamki żółtej. Dostarcza też antynowotworowych indoli, kwasu foliowego i witamin B wzmacniających system nerwowy, zmniejszających ryzyko jego wad u płodu. Ma tez dużo witaminy E i C, potas, żelazo, mangan, magnez, kwasy organiczne. Jest niskokaloryczna: 100 g sałaty to tylko 12 kcal. Orzeźwia, poprawia trawienie i odkwasza. Osoby, które jedzą dużo zielonych warzyw liściastych, rzadziej chorują, są szczupłe i mają ładną cerę. Dlatego, nie żałujmy sobie salaty !!

                                        Poniżej najbardziej popularne odmiany salat:



Roszponka
Roszponka. Ma najmniejsze listki ze wszystkich sałat – podłużne, jasnozielone lub drobne w ciemnozielonym kolorze. Im mniejsze listki, tym bardziej aromatyczne, lekko orzechowe w smaku. Można dodać ją do innych sałat, przyrządzić jak szpinak, ugotować zupę. Aby była świeża i krucha, przechowuj ją w lodówce w wilgotnej ściereczce.

Lollo
Lollo. Ma bardzo dekoracyjne wydłużone, karbowane, zielone lub bordowe liście, luźno zebrane w niedużą główkę i subtelny smak. Przepięknie komponuje się z innymi sałatami, znakomicie nadaje się do dekorowania półmisków z zakąskami i innych potraw. Przechowywana w lodówce zachowuje świeżość ok. tygodnia.

Dębolistna
Dębolistna. Zielone albo czerwone, lekko powycinane, kruche listki mają charakterystyczny orzechowy smak i są bardzo dekoracyjne. To znakomity dodatek do innych sałat. Niestety jest bardzo nietrwała – nawet po owinięciu w wilgotną serwetkę zachowuje świeżość zaledwie 1–2 dni.

Lodowa
Lodowa. Zrobiła furorę na całym świecie. Ma kruche i soczyste zielone liście, ściśle zwinięte w duże, ciężkie główki. Najlepiej smakuje z papryką, pomidorem, ogórkiem, świeżą bazylią, fetą albo serem pleśniowym, gotowanym kurczakiem, sosem jogurtowym lub śmietanowym. Wyjątkowo długo zachowuje świeżość. Można przechowywać ją w lodówce nawet kilkanaście dni.


Masłowa
Masłowa. Ma miękkie, niemal aksamitne liście w kolorze zielonego groszku, zwinięte w luźne główki. Mniej znane są odmiany z czerwonymi brzegami liści i zielono-czerwone. Najczęściej podajemy ją ze śmietaną, ale znacznie smaczniejsza jest z sosem winegret. Świetnie komponuje się z kukurydzą, groszkiem, papryką, ogórkiem, pomidorem, awokado, jabłkiem, mango. Jest nietrwała, najlepiej ją przechowywać owiniętą wilgotnym papierem w lodówce.


Rukola
Rukola. Wygląda trochę jak sałata, trochę jak zioło. Ma nieduże ciemnozielone, wąskie i podłużne poszarpane liście, podobne do listków mlecza albo delikatniejsze, okrągłe, przypominające liście rzodkiewki i zdecydowany smak pieprzowy, chrzanowy i orzechowy zarazem. Dobrze komponuje się z sałatami z dodatkiem owoców, orzechów, parmezanu, fety, sera koziego, smażonego boczku, kurczaka z grilla. W lodówce zachowuje świeżość kilka dni.

Rzymska
Rzymska. Ma wydłużone liście, gładkie albo pomarszczone, które tworzą owalną luźną główkę. Mogą być ciemnozielone – zawierają więcej witamin, albo żółtozielone – delikatniejsze w smaku. Jest słodsza niż sałata masłowa i lodowa. Dobrze komponuje się z czosnkiem, sosem majonezowym lub worcester. W lodówce zachowuje świeżość tydzień.

Endywia
Endywia. Ząbkowane, wąziutkie i wiotkie liście nie tworzą główek. Zewnętrzne liście, ciemnozielone i bardzo gorzkie, nie znajdują wielu amatorów. Środkowe, jasnożółte mają lekką goryczkę, więc dla złagodzenia smaku najlepiej łączyć je z innymi sałatami. Można też dusić i zapiekać, np. w sosie beszamelowym. Można ją krótko przechowywać w lodówce po owinięciu w wilgotną serwetkę.

Radicchio
Radicchio. Ma bordowo-białe grube listki. Białe zgrubienia liści i głąb są gorzkie. Głąb nie nadaje się do jedzenia i trzeba go usunąć. Liście tracą goryczkę po namoczeniu w ciepłej wodzie (ale nie za długo, bo stracą wartość odżywczą). Gorycz zmniejszysz też, dodając do sałaty suszone owoce lub do sosu cukier. Dobrze komponuje się z innymi sałatami. Można ją przechowywać w lodówce ok. tygodnia.
Informacje dostępne na stronie: http://www.poradnikzdrowie.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz